NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
5763
Калейдоскоп

Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“. В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там

| 11 Юли 2024, 14:38 ч.
Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
Снимка © DFA

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Приключи първият кръг от отворената покана за артистични идеи за създаване на спектакли. Постъпилите предложения са 51, съобщават от Народния театър, инициатор на конкурса.

На 15 юли ще бъдат обявени имената на кандидатите, допуснати до втори кръг. Те ще бъдат поканени на събеседване с творческа комисия, съставена от представители на различни звена и направления в театъра.

Основната цел на инициативата е да даде възможност за разгръщане и обогатяване на репертоара на Народния театър чрез създаването на условия за артистична среща с различни форми и естетики, предлагащи интердисциплинарни перспективи към създаването на театър и съвременно сценично изкуство.

Както информирахме, отличените творби ще бъдат реализирани на сцена „Апостол Карамитев“ в рамките на сезон 2024/2025 и ще станат част от реп

Швейцарската фолк метъл група Eluveitie ще има концерт в София на 9 февруари 2025 година в Joy Station. Събитието е част от турне, наречено Ánv Rising – Europe Pt I, съобщават организаторите от BGTSC.

Девет години след последното си гостуване у нас, Eluveitie водят със себе си молдовската метъл група Infected Rain и швейцарско-германската симфонична метъл група Ad Infinitum.

Eluveitie е известна с  уникалния начин, по който смесва мелодичен дет метъл и традиционна келтска музика, посочват от BGTSC. Имат издаден албум Ategnatos и синглите Aidus и Exile Of The Gods.  „Изключително сме  развълнувани да споделим отново музиката си с нашите фенове. Турнето Ánv Rising – Europe Pt I не е просто поредица от концерти, това са вечери за

Музикалните фестивали, които от десетилетия привличат стотици хиляди фенове във всички точки на света, постепенно прегръщат "зелената" идея и търсят възможности за намаляване на отпечатъка, който остават върху околната среда. 

Доста амбициозна задача, тъй като много от тези форуми разчитат основно на генератори, работещи с изкопаеми горива за захранване на сцените и съоръженията си. Съвместно проучване на "Грийнър фючър", консултантска компания за устойчивост, и на индустриалния мозъчен тръст "Пауърфул тинкинг" показа, че само за фестивалите във Великобритания се изразходват по над 12 милиона литра дизелово гориво годишно, съобщи Би Би Си.

Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци. Транспортът е друг голям източник на вредни емисии - както превозът на музикантите и феновете, така и на стоките,

Певицата Адел обяви, че смята да си вземе дълга почивка от музиката, след като завърши всички планирани концерти, съобщи Би Би Си. 

„Нямам планове за създаване на нова музика. В момента искам да си взема дълга почивка, както и бих желала да се занимавам с други творчески неща за известно време“, каза звездата пред германската телевизия ZDF преди турнето си в Мюнхен. „Знаете ли, че аз дори не пея вкъщи. Колко странно е това?“, допълни тя.

Последният албум на певицата излезе през 2021 г., а от две години тя пее през уикендите в Лас Вегас, като наскоро завърши 90-ото си шоу в „Сийзарс палас“ (Caesar`s Palace) с капацитет от 4000 места. Шоуто е планирано да приключи през ноември, а Адел споделя, че преживяването е било много емоционално. „Въпреки че публиката не е голяма, това беше наистина емоционално изживяване“, каза тя. 

Не всеки концерт в Лас Вегас п

В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там. Вчера премина първият семинар на професорите, посветен на работата на цигуларите с лява ръка. В разговора се включиха и цигуларят Димитър Буров и виолистът Румен Цветков, които също имаха майсторски класове във Варна. 

Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията. Заедно с проф. Данаилова те дадоха съвети за овладяването на проблеми при свиренето и демонстрираха добри практики за постановката на ръцете, за добро изпълнение на вибрато и преходи. 

Не е сложно да се свири на цигулка, стига да знаеш какво искаш. Трябва да се опитва, търсейки, и когато се случи добре, да разберем и да запомним какво сме направили и комбинирали, за да го съхраним, каза Минчев. 

Той призна обаче, че цигуларят работи всеки ден, а на другия не винаги надгражда, а често започва отначало. Освен това преминаването в детска възраст през различните размери на инструмента също изисква изучаване наново на постановката, докато не се стигне до „цяла“ цигулка. 

Той препоръча на младежите да се упражняват всеки ден, но с контрол от преподавател или близък, който следи развитието им, и подчерта, че трябва да се вярва на педагога.

Певицата Тейлър Суифт за десета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката запазва първенството си с The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 115 000 албумни еквивалентни единици. 

The Tortured Poets става третият албум на Тейлър Суифт, задържал се минимум 10 седмици на върха чарта след 1989 и Fearless, всеки от които прекара по 11 седмици начело. 

Суифт е едва петият изпълнител с три или повече албума, прекарали 10 или повече седмици на първото място в класацията Билборд 200 след Уитни Хюстън, "Бийтълс", "Кингстън Трио" и Елвис Пресли. Певицата от САЩ е единствената изпълнителка с подобно постижение през този век.

За цялата си кариера Тейлър Суифт е прекарала 79 седмици на първо място в чарта Билбор

Софийската група Mostly Harmless представя нов албум, наречен „Накъде?". „Той се състои от девет оригинални парчета и представлява следващата стъпка в творческото развитие на групата, основана през 2015 година“, разказват от екипа.

По думите им в „Накъде?" се усеща вдъхновението от разнообразните музикални бекграунди на петимата членове на групата: Виолета Ангелова (пиано), Виктория Ризов (вокали), Калина Андреева (бас китара), Божко Божков (китара) и Неди Миладинов (барабани). Жанровите влияния в албума обхващат поп, рок, джаз и етно, а композициите са на всички членове на групата, като включват и две народни песни в съвременни аранжименти. Текстовете разглеждат теми, свързани с търсенето на себе си и отношенията с другите.

Про

„Софийски музикални седмици“ представя „Музикално дихание от Корея“ с гост музиканти от Южна Корея.  Събитието на 14 юни е в камерната зала „България”, съобщават от екипа на фестивала. 

„Палитра от музикални идеи и вибрации, като съчетание на наследство и съвременност, на корейско и българско изкуство, в партньорство за четвърта година с корейското сдружение за съвременна музика „Музикално общество Изток-Запад“. Освен традиционни пиеси, ще чуете авторска музика от корейски тонови майстори като Бьондонг Бек и членовете на сдружението Бокнам Ли, Юнгьонг Парк и Мисон Джонг. Ще видим различни музикални формати като солова изява на корейските инструменти каягъм и хегъм, дуо за пиано и каягъм, виолончело и хегъм и други. Български и корейски народни певци ще бъдат включени в богатата палитра на този различен концерт“, разк

Братята Макс и Игор Кавалера ще предложат в София сетлист, съставен от песни предимно от първите три емблематични записа на Sepultura, които не просто бележат началото на една невероятна музикална кариера, а след издържан тест на времето от повече от 35 години, са се превърнали в нещо повече от класики, съобщават организаторите на концерта.

Те допълват, че въпросните албуми са и сред причините фамилия Кавалера да придобие култов статус. Това са емблематичните за траш метъла EP-то Bestial Devastation (Roadrunner Records, 1985), дебютният дългосвирещ албум на групата Morbid Visions (Roadrunner Records, 1986) и Schizophrenia (Roadrunner Records, 1987).

През 2023 г. братята презаписват и издават наново първите два, а преди около три седмици дойде ред и на Schizophrenia. 

В над

Роденият в САЩ нигериец Шабузи оглави едновременно мултижанровата класация на „Билборд“ за сингли „Хот 100“, както и чартовете на изданието за кънтри, излъчване по радиото и стрийминг с A Bar Song (Tipsy). Подобна доминация не е постигана три години – от 2021 г. и Easy on Me на Адел.

Едва 12 песни са завладявали така САЩ, сред които Despacito на Луис Фонси и Деди Янки с Джъстин Бийбър през 2017 г. , Shape of You на Ед Шийран също през 2017 г. , Closer на „Чейнсмоукърс“ с Холзи през 2016. г. Само Адел има два такива сингъла. Другият е Hello през 2015 г. 

Шабузи е сравнително нов на музикалната сцена. Той привлича внимание с участието си в песента Start a Riot на Дъкуърт от саундтрака на анимацията „Спайдър-Мен: В Спайди-вселената“ през 2018 г. Оттогава е издал три студийни албума, третият Where I&rsquo

Според проф. Данаилова най-важно е свиренето да се почувства. Когато сме малки и учителят ни обяснява, на нас ни е скучно. Когато обаче усетим цигулката като част от тялото и дори от душата, се отварят врати, сподели тя. Нейното мнение също е категорично, че децата трябва да имат контрол при свиренето, защото иначе „тръгват по други пътеки“. 

Фокус в семинара бе лекотата, с която трябва да се свири на струнни инструменти. И двамата професори споделиха схващане, че е важно изпълнителят да усеща свобода в движенията си и да намери начин да функционира леко. Бе коментирано, че лявата ръка прави интонацията и вибратото и при нея има проблеми с преходите и артикулацията. Според Данаилова в прехода участва цялата ръка и тя трябва да е лекичка. Тя посъветва музикантите да си представят прехода. Същото Минчо Минчев обясни с думите: „ръката трябва да знае колко път я чака“. 

Оказа се, че свиренето на гами е било омразно и за майсторите, когато са били деца. По думите на Минчев обаче то е важно за артикулацията и интонацията. Бе обсъдено и участието на левия палец в техниката на цигуларя. Според всички преподаватели той трябва да не е стегнат, а напълно освободен. Темата коментира и Димитър Буров, който смята, че артикулацията трябва да се изработи още в ранна възраст, задължително с гами и етюди. 

Вторият семинар на Минчо Минчев и Албена Данаилова ще бъде на 13 юли от 15:00 ч. Майсторският клас на професора в лятната академия продължава до 14 юли, когато е и състезанието за цигулките от фонда на Минчев. Същата вечер с концерт ще се представят изявени негови ученици. 

Албена Данаилова гостува на фестивала „Варненско лято“ и като изпълнител

Тя ще изнесе концерт заедно с Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) утре, 12 юли, в 19:00 ч. в Градската художествена галерия. В програмата са произведения от Франц Шуберт, Жан Франсе и Лудвиг ван Бетовен. Тримата български музиканти се изявяват в Австрия, Испания и Франция. Данаилова е първата дама концертмайстор на Виенската филхармония, Сомов е първи виолончелист на Страсбургската и чест гост на Лондонската филхармония, Цветков свири в Испания и има преподавателска кариера в Мадрид и София.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
5763
Калейдоскоп

Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията.

| 11 Юли 2024, 14:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
Цигуларите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар, в рамките на фестивала „Варненско лято“
Снимка © DFA

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.

В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там. Вчера премина първият семинар на професорите, посветен на работата на цигуларите с лява ръка. В разговора се включиха и цигуларят Димитър Буров и виолистът Румен Цветков, които също имаха майсторски класове във Варна. 

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Приключи първият кръг от отворената покана за артистични идеи за създаване на спектакли. Постъпилите предложения са 51, съобщават от Народния театър, инициатор на конкурса.

На 15 юли ще бъдат обявени имената на кандидатите, допуснати до втори кръг. Те ще бъдат поканени на събеседване с творческа комисия, съставена от представители на различни звена и направления в театъра.

Основната цел на инициативата е да даде възможност за разгръщане и обогатяване на репертоара на Народния театър чрез създаването на условия за артистична среща с различни форми и естетики, предлагащи интердисциплинарни перспективи към създаването на театър и съвременно сценично изкуство.

Както информирахме, отличените творби ще бъдат реализирани на сцена „Апостол Карамитев“ в рамките на сезон 2024/2025 и ще станат част от реп

Швейцарската фолк метъл група Eluveitie ще има концерт в София на 9 февруари 2025 година в Joy Station. Събитието е част от турне, наречено Ánv Rising – Europe Pt I, съобщават организаторите от BGTSC.

Девет години след последното си гостуване у нас, Eluveitie водят със себе си молдовската метъл група Infected Rain и швейцарско-германската симфонична метъл група Ad Infinitum.

Eluveitie е известна с  уникалния начин, по който смесва мелодичен дет метъл и традиционна келтска музика, посочват от BGTSC. Имат издаден албум Ategnatos и синглите Aidus и Exile Of The Gods.  „Изключително сме  развълнувани да споделим отново музиката си с нашите фенове. Турнето Ánv Rising – Europe Pt I не е просто поредица от концерти, това са вечери за

Музикалните фестивали, които от десетилетия привличат стотици хиляди фенове във всички точки на света, постепенно прегръщат "зелената" идея и търсят възможности за намаляване на отпечатъка, който остават върху околната среда. 

Доста амбициозна задача, тъй като много от тези форуми разчитат основно на генератори, работещи с изкопаеми горива за захранване на сцените и съоръженията си. Съвместно проучване на "Грийнър фючър", консултантска компания за устойчивост, и на индустриалния мозъчен тръст "Пауърфул тинкинг" показа, че само за фестивалите във Великобритания се изразходват по над 12 милиона литра дизелово гориво годишно, съобщи Би Би Си.

Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци. Транспортът е друг голям източник на вредни емисии - както превозът на музикантите и феновете, така и на стоките,

Певицата Адел обяви, че смята да си вземе дълга почивка от музиката, след като завърши всички планирани концерти, съобщи Би Би Си. 

„Нямам планове за създаване на нова музика. В момента искам да си взема дълга почивка, както и бих желала да се занимавам с други творчески неща за известно време“, каза звездата пред германската телевизия ZDF преди турнето си в Мюнхен. „Знаете ли, че аз дори не пея вкъщи. Колко странно е това?“, допълни тя.

Последният албум на певицата излезе през 2021 г., а от две години тя пее през уикендите в Лас Вегас, като наскоро завърши 90-ото си шоу в „Сийзарс палас“ (Caesar`s Palace) с капацитет от 4000 места. Шоуто е планирано да приключи през ноември, а Адел споделя, че преживяването е било много емоционално. „Въпреки че публиката не е голяма, това беше наистина емоционално изживяване“, каза тя. 

Не всеки концерт в Лас Вегас п

Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията. Заедно с проф. Данаилова те дадоха съвети за овладяването на проблеми при свиренето и демонстрираха добри практики за постановката на ръцете, за добро изпълнение на вибрато и преходи. 

Не е сложно да се свири на цигулка, стига да знаеш какво искаш. Трябва да се опитва, търсейки, и когато се случи добре, да разберем и да запомним какво сме направили и комбинирали, за да го съхраним, каза Минчев. 

Певицата Тейлър Суифт за десета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката запазва първенството си с The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 115 000 албумни еквивалентни единици. 

The Tortured Poets става третият албум на Тейлър Суифт, задържал се минимум 10 седмици на върха чарта след 1989 и Fearless, всеки от които прекара по 11 седмици начело. 

Суифт е едва петият изпълнител с три или повече албума, прекарали 10 или повече седмици на първото място в класацията Билборд 200 след Уитни Хюстън, "Бийтълс", "Кингстън Трио" и Елвис Пресли. Певицата от САЩ е единствената изпълнителка с подобно постижение през този век.

За цялата си кариера Тейлър Суифт е прекарала 79 седмици на първо място в чарта Билбор

Софийската група Mostly Harmless представя нов албум, наречен „Накъде?". „Той се състои от девет оригинални парчета и представлява следващата стъпка в творческото развитие на групата, основана през 2015 година“, разказват от екипа.

По думите им в „Накъде?" се усеща вдъхновението от разнообразните музикални бекграунди на петимата членове на групата: Виолета Ангелова (пиано), Виктория Ризов (вокали), Калина Андреева (бас китара), Божко Божков (китара) и Неди Миладинов (барабани). Жанровите влияния в албума обхващат поп, рок, джаз и етно, а композициите са на всички членове на групата, като включват и две народни песни в съвременни аранжименти. Текстовете разглеждат теми, свързани с търсенето на себе си и отношенията с другите.

Про

„Софийски музикални седмици“ представя „Музикално дихание от Корея“ с гост музиканти от Южна Корея.  Събитието на 14 юни е в камерната зала „България”, съобщават от екипа на фестивала. 

„Палитра от музикални идеи и вибрации, като съчетание на наследство и съвременност, на корейско и българско изкуство, в партньорство за четвърта година с корейското сдружение за съвременна музика „Музикално общество Изток-Запад“. Освен традиционни пиеси, ще чуете авторска музика от корейски тонови майстори като Бьондонг Бек и членовете на сдружението Бокнам Ли, Юнгьонг Парк и Мисон Джонг. Ще видим различни музикални формати като солова изява на корейските инструменти каягъм и хегъм, дуо за пиано и каягъм, виолончело и хегъм и други. Български и корейски народни певци ще бъдат включени в богатата палитра на този различен концерт“, разк

Братята Макс и Игор Кавалера ще предложат в София сетлист, съставен от песни предимно от първите три емблематични записа на Sepultura, които не просто бележат началото на една невероятна музикална кариера, а след издържан тест на времето от повече от 35 години, са се превърнали в нещо повече от класики, съобщават организаторите на концерта.

Те допълват, че въпросните албуми са и сред причините фамилия Кавалера да придобие култов статус. Това са емблематичните за траш метъла EP-то Bestial Devastation (Roadrunner Records, 1985), дебютният дългосвирещ албум на групата Morbid Visions (Roadrunner Records, 1986) и Schizophrenia (Roadrunner Records, 1987).

През 2023 г. братята презаписват и издават наново първите два, а преди около три седмици дойде ред и на Schizophrenia. 

В над

Роденият в САЩ нигериец Шабузи оглави едновременно мултижанровата класация на „Билборд“ за сингли „Хот 100“, както и чартовете на изданието за кънтри, излъчване по радиото и стрийминг с A Bar Song (Tipsy). Подобна доминация не е постигана три години – от 2021 г. и Easy on Me на Адел.

Едва 12 песни са завладявали така САЩ, сред които Despacito на Луис Фонси и Деди Янки с Джъстин Бийбър през 2017 г. , Shape of You на Ед Шийран също през 2017 г. , Closer на „Чейнсмоукърс“ с Холзи през 2016. г. Само Адел има два такива сингъла. Другият е Hello през 2015 г. 

Шабузи е сравнително нов на музикалната сцена. Той привлича внимание с участието си в песента Start a Riot на Дъкуърт от саундтрака на анимацията „Спайдър-Мен: В Спайди-вселената“ през 2018 г. Оттогава е издал три студийни албума, третият Where I&rsquo

Той призна обаче, че цигуларят работи всеки ден, а на другия не винаги надгражда, а често започва отначало. Освен това преминаването в детска възраст през различните размери на инструмента също изисква изучаване наново на постановката, докато не се стигне до „цяла“ цигулка. 

Той препоръча на младежите да се упражняват всеки ден, но с контрол от преподавател или близък, който следи развитието им, и подчерта, че трябва да се вярва на педагога.

Според проф. Данаилова най-важно е свиренето да се почувства. Когато сме малки и учителят ни обяснява, на нас ни е скучно. Когато обаче усетим цигулката като част от тялото и дори от душата, се отварят врати, сподели тя. Нейното мнение също е категорично, че децата трябва да имат контрол при свиренето, защото иначе „тръгват по други пътеки“. 

Фокус в семинара бе лекотата, с която трябва да се свири на струнни инструменти. И двамата професори споделиха схващане, че е важно изпълнителят да усеща свобода в движенията си и да намери начин да функционира леко. Бе коментирано, че лявата ръка прави интонацията и вибратото и при нея има проблеми с преходите и артикулацията. Според Данаилова в прехода участва цялата ръка и тя трябва да е лекичка. Тя посъветва музикантите да си представят прехода. Същото Минчо Минчев обясни с думите: „ръката трябва да знае колко път я чака“. 

Оказа се, че свиренето на гами е било омразно и за майсторите, когато са били деца. По думите на Минчев обаче то е важно за артикулацията и интонацията. Бе обсъдено и участието на левия палец в техниката на цигуларя. Според всички преподаватели той трябва да не е стегнат, а напълно освободен. Темата коментира и Димитър Буров, който смята, че артикулацията трябва да се изработи още в ранна възраст, задължително с гами и етюди. 

Вторият семинар на Минчо Минчев и Албена Данаилова ще бъде на 13 юли от 15:00 ч. Майсторският клас на професора в лятната академия продължава до 14 юли, когато е и състезанието за цигулките от фонда на Минчев. Същата вечер с концерт ще се представят изявени негови ученици. 

Албена Данаилова гостува на фестивала „Варненско лято“ и като изпълнител

Тя ще изнесе концерт заедно с Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) утре, 12 юли, в 19:00 ч. в Градската художествена галерия. В програмата са произведения от Франц Шуберт, Жан Франсе и Лудвиг ван Бетовен. Тримата български музиканти се изявяват в Австрия, Испания и Франция. Данаилова е първата дама концертмайстор на Виенската филхармония, Сомов е първи виолончелист на Страсбургската и чест гост на Лондонската филхармония, Цветков свири в Испания и има преподавателска кариера в Мадрид и София.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.